Yunet
 

Društvo

Dan sećanja na stradale u "Oluji"; Vučić:Naša politika jeste i ostaće mir, mir i mir

Novosadska TV • Redakcija Novosadska TV • 4. avgust 2022. • 20:37 •

Dan sećanja na stradale u

Dan sećanja na sve stradale i prognane u oružanoj akciji "Oluja", tokom koje je više od 1.700 Srba ubijeno, a 250.000 proterano iz Hrvatske, obeležava se večeras u Novom Sadu, uz prisustvo državnog vrha Srbije i brojih građana.

Parastos za žrtve tog zločina služi patrijarh SPC Porfirije.
Na glavnom trgu u Novom Sadu, obeležavanju "Oluje" prisustvuju predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Skupštine Vladimir Orlić, premijerka Ana Brnabić, ministri, poslanici, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednica RS Željka Cvijanović, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević, predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović i brojni građani, ujedinjeni u nameri da sačuvaju sećanje na žrtve tog zločina.
Akcija "Oluja" je počela 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije i jedinica Hrvatskog veća odbrane na području tadašnje Republike Srpske Krajine, odnosno Banije, Korduna, Like i severne Dalmacije, uprkos tome što se ta oblast nalazila pod zaštitom Ujedinjenih nacija.
Više od 250.000 Srba iz Hrvatske, su u kolonama automobila, kamiona, traktora... stigle u Srbiju, iz svog zavičaja.
Akcija je, zvanično, trajala četiri dana i završila se padom Srpske Krajine i uspostavljanjem kontrole Hrvatske nad tom teritorijom.
Međunarodnu krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju je "Oluju" u prvostepenoj presudi hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču okarakterisao kao udruženi zločinački poduhvat sa ciljem trajnog i prisilnog proterivanja najvećeg dela Srba sa prostota bivše RKS u Hrvatskoj.
Međutim u drugostepenoj presudi su te tvrdnje odbačene i generali su oslobođeni.
Srpsko tužilaštvo za ratne zločine je nedavno podiglo prvu optužnicu za ratne zločine počinjene tokom Oluje, protiv četiri oficira hrvatske vojske zbog sumnje da su naredili akciju u kojoj su stradali civili u izbegličkoj kolini.
Za 25 godine od "Oluje", hrvatsko pravosuđe podiglo je tri optužnice za ratne zločine nad krajiškim Srbima i to protiv ukupno sedmorice pripadnika hrvatskih vojnih i policijskih jedinica.
Suđenja su rezultirala sa dve osuđujuće presude, od čega je jedna pravosnažna.
Srbija je do sada stambeno zbrinula 25.048 porodica sredstvima iz budžeta Srbije i sredstvima donatora, od kojih je najveći Evropska unija kroz Regionalni stambeni program.

Porfirije:Pamtimo da ne bi neko mogao da kaže-to se nije desilo

Patrijarh SPC Porfirije poručio je veceras u Novom Sadu, na obeležavanju 27. godišnjice akcije hrvatske vojske i policije "Oluja" u kojoj je 250.000 Srba proterano iz Hrvatske, a više od 1.700 ubijeno i nestalo, da moramo da praštamo, ali da ne smemo da zaboravimo, već pamtimo da ne bi neko mogao da kaže da se to nije desilo.
Patrijarh je posle parastosa za žrtve, kojim je počelo svečano obeležavanje godišnjice "Oluje" u prisustvu državnog vrha Srbije i Republike Srpske, rekao da moramo da praštamo jer je to jevanđeljska zapovesta, ali da nećemo ne samo molitveno već i na svaki drugi način da zaboravimo stradanje našeg naroda.
Ne smemo i ne možemo, poručio je patrijarh srpski Porfirije.
Istakao je da se moramo sabirati i ne mestu stradanja svetog mučenka Vukašina Jasenovačkog, kao i na svakom mestu na kome su stradali naša braća i sestre koji su bili nevini, ali i na svim mestima na kome su stradali nevini ljudi bez obzira kom narodu pripadaju i kako se Bogu mole.
Podsetio je da je na reči Vukašina koji je rekao kada mu je monstrum kidao delove tela: "Dijete samo ti radi svoj posao".
"Otuda je najblaže rečeno ljudski nerazumno, pogrešno i nepravedno kada neko nalazi razloga da onemogući bilo koga prosjaka ili cara, bogatog il siromašnog, domaćeg ili stranca, običnog građanai ili funkcionera, premijera ili predsednika, ma kog zvanja bio onaj ko ima potrebu da se na mestu Vukašinovog stradaja ili bilo kom drugom sličnom mestu susretne sa sobom i Bogom i da smireno upali voštanicu i uznese skromu molitvu Bogu. Sabiraćemo se na molitvu i na ovakvim mestima kao što je Novi Sad - srpska Atina i drugim", poručio je patrijarh.
On je istakao da se večeras molimo za upokojenje svih nevino stradalih žrtava strašnih avgustovskih dana 1995. godine.
"Sabrali se da se molitveno setimo nasilnog egzodusa našeg naroda sa područja Dalmacije, Banije, Korduna, Like i Zapadne Slavonije", dodao je Porfirije. Kaže da se sećamo molitveno i žrtava u "kristalnoj noći" u Zadru, egzekucije starih i nemoćnih u Medaku i ličkim selima, pobijenih sve do Pakraca i slavonskih sela.
"Sve su to kamičci u mozaiku naših stradanja i raspeća, zajedno sa Jadovnom, Siskom, Jastrebarskim, Glinom i Jasenovcem", rekao je patrijarh.
Patrijarh je rekao da su mnogi koji su se sabrali večeras u Novom Sadu imali sličnu prošlost i došli u taj deo Srbije "vozom bez voznog reda".
"I moja porodica se na sličan način obrela u ovoj gostoljubivoj srpskoj pokrajini. I mnoge druge vladike i sveštanici imaju takvu ili sličnu ličnu porodičnu istoriju. Zbog toga se mi braćo i sestre tako dobro suštinski razumemo i okupljamo svake godine", rekao je Porfirije.
Kaže da preživeli čuvaju i nama prenose pamćenje, ali da naše pamćenje nije zlopamćenje.
"Pamtimo i sto puta da pamtimo njihova svedočenja da ne bi neko mogao da kaže - to se nije desilo, to nije istina, to su samo bile humanitarne aktivnosti, to su bile obične ustanove koje su pružale gostoprimstvo onima koji nisu imali glavu gde da sklone", rekao je patrijarh.Istakao je da ne smemo da zlopamtilo, jer bi ono i gnev savladalo i satrlo i nas.Patrijarh je podsetio na reči Isusa Hrista sa krsta: Oče, oprosti im jer ne znaju šta rade i šta čine.Porfirije je rekao da se moramo moliti i za sve druge ljude koji pate i stradaju, za mir svega sveta.Ističe da kao hrišćani znamo da je svako stradanje već ovde deo slave i pobede.
Patrijarh je poručio da svakog čoveka treba da vidimo kao svoga brata koji pripada Bogu.
Porfirije je rekao da treba da se molimo za Srbiju u kojoj ne pitamo ko je koje vere, kako se krsti i kome se Bogu moli, i da u takvoj Srbiji ima mesta i dobrote za sve, za svako ime, jer Bog ne pravi razliku među imenima, pošto je svaki čovek Bogu jednako vredan.
Večni pomen nevino posradaloj našoj braći i sestrama u operaciji koju zovu "Oluja", rekao je Porfirije.

Vučić:Naša politika jeste i ostaće mir, mir i mir

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je povodom obeležavanja godišnjice akcije ''Oluja'' da politika Srbije jeste i ostaće mir, gotovo po svaku cenu.
"Naša politika jeste i ostaće mir, mir i mir, gotovo po svaku cenu", napisao je predsednik Vučić na Instagram nalogu ''buducnostsrbijeav'''uz fotografije sa skupa u Novom Sadu.
 

 

Izvor: Tanjug

Foto: Nenad Mihajlović

Preporučujemo još …


Vojvođanska događanja
Pregled dana - video

Budi human - Helena