Društvo
Novosadska TV • Redakcija Novosadska TV • 24. oktobar 2024. • 12:59 •
Vodeći partner na projektu je Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, dok su ostali partneri na projektu Fond „Evropski poslovi“ APV, Uprava za vodoprivredu za područje Donja Tisa (Mađarska), Univerzitet u Segedinu (Mađarska) i Javno komunalno preduzeće „Vode Vojvodine“ Novi Sad.
Predsednik juhas je istakao da je današnja konferencija potvrda da su AP Vojvodina i mađarske županije pre gotovo dve decenije dobro razumele nadolazeće promene i počele zajednički da pripremaju IPA projekte prekogranične saradnje. On je naglasio i da je u svetlu globalnog suočavanja sa problemom klimatskih promena, projekat integrisanog upravljanja vodama na reci Tisi značajan i sa naučnog i tehnološkog i bezbednosnog aspekta budući da Tisa teče preko teritorije 12 jedinica lokalnih samouprava u Vojvodini, u kojima živi oko 170.000 stanovnika, što predstavlja gotovo 9% vojvođanske populacije.
„Vojvodina odavno gradi vetrenjače saradnje sa prekograničnim partnerima. U poslednjih 17 godina, ozbiljan, odgovoran i profesionalan zajednički rad timova iz mađarskih županija i vojvođanskih opština na projektima čija realizacija u proseku traje oko 6 godina nije mogao da rezultira drugačije nego uspehom“, rekao je Juhas i dodao da je ovaj projekat nastavak inženjerskih poduhvata koji se realizuju u poslednjih 150 godina, od kada se radi na izgradnji sistema nasipa za odbranu od poplava, jer Tisa je plavila svakog proleća oko 100 kilometara svoga priobalja.
„Političke, ekonomske, naučne i kulturne veze naše dve zajednice su duboko sačuvane u društvenoj istoriji i sećanju. One su opstajale usprkos promena političkih okolnosti jer je ljude koji su gradili i obnavljali te veze krasila ista ona osobina koja odlikuje i današnje kreatore zajedničkih projekata prekogranične saradnje. To je istrajnost“, poručio je predsednik Juhas.
Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Branko Markoski istakao je zadovoljstvo što će, na obostranu korist, projekat “ADAPTisa“ tokom dve godine spojiti naučnike sa univerziteta u Novom Sadu i Segedinu, kao i preduzeća koja upravljaju vodama u Srbiji i Mađarskoj.
“Naše dve države već decenijama imaju razvijene odnose zasnovane na međusobnom poverenju, prijateljstvu i zajedničkoj viziji napretka, u svim segmentima života i rada. Odlična saradnja dve države preliva se i na naučnoistraživački rad i saradnju institucija”, rekao je prof. dr Markoski i dodao da prekogranična saradnja koju negujemo nije samo formalni okvir, već živa i dinamična veza koja pruža brojne razvojne mogućnosti. Uz ocenu da je kroz zajedničke projekte poput “ADAPTise“ moguće ostvariti konkretne rezultate koji doprinose akademskim zajednicama ali i celokupnom društvu, prof. dr Markovski je naglasio dalju podršku Pokrajinske vlade i sekretarijata na čijem je čelu.
O značaju ovog projekta govorili su i direktor Naučno-tehnološkog parka Novi Sad Prof. dr Srđan Kolaković i programska menadžerka Zajedničkog sekretarijata programa Interreg IPA Mađarska-Srbija Olivera Tanacković.
Ukupan budžet projekta iznosi 1.418.020,16 evra, od čega je 85% od navedenog iznosa donacija Evropske unije, iznos od 1.205.317,13 evra. Glavni cilj projekta ADAPTisa je razvijanje zajedničke platforme za integrisano upravljanje vodama na reci Tisi koristeći inovativne digitalne alate za predviđanje i planiranje, čime se unapređuje bolja komunikacija i saradnja između zainteresovanih strana za upravljanje vodama i katastrofama u prilagođavanju na ekstremne klimatske promene.
Foto: Pokrajinska vlada