Turizam
Q Media Kula • Redakcija Q Media • 12. novembar 2024. • 09:32 •
Na prostoru ispred Lovačkog doma u Crvenki održana je jedanaesta po redu „Raštanijada“, tradicionalno takmičenje u kuvanju raštana. Organizator takmičenja je Udruženje Crnogoraca Crvenka, uz podršku Turističke organizacije opštine Kula. Učestvovalo je desetak ekipa, a osim domaćina iz Crvenke bili su prisutne i ekipe iz Beograda, Vrbasa, Bačkog Dobrog Polja i mnogih drugih mesta. Pored takmičarskih uzoraka, van konkurencije je bio raštan koji je kuvan za sve prisutne posetioce.
Milovan Đuričković iz Udruženja Crnogoraca Crvenka rekao je da je kuvanje raštana karakteristično za prostore Crne Gore, Hercegovine i Dalmacije, te da su kolonisti sa sobom doneli i običaj pripreme raštana, a taj običaj se do dana današnjeg održava i u Crvenki, pre svega u vidu „Raštanijade“:
„Ovo je jedanaesta „Raštanijada“ po redu a ove godine prijavljeno je osam ekipa. Pored takmičarskih uzoraka koji se ocenjuju, mi kuvamo u jednom velikom kazanu raštan za sve posetioce, koji se deli nakon završetka takmičarskog programa. Sve se svodi na druženje, svake godine imamo veliki broj gostiju a, kada je reč o raštanu, to je tradicionalno crnogorsko, hercegovačko i dalmatinsko jelo koje se najviše gaji upravo u tim predelima. Kada su naši preci došli u Vojvodinu, doneli su raštan sa sobom i nema nijedne crnogorske kuće i bašte u kojoj nema raštana. U pitanju je biljka koja zbog svojih specifičnih osobina može da preživi celu zimu i odlično podnosi te uslove tako da je on i kao salata, pogotovo tokom perioda godine kada nema ništa drugo, itekako zahvalan jer se može kuvati tokom cele godine“.
Jedan od sudija na ovogodišnjoj „Raštanijadi“ bio je Radomir Vojvodić iz Kikinde koji je ovom prilikom istakao da dobar raštan karakteriše što manje začina, te da izvorna priprema podrazumeva, osim raštana, i krompir i suvo meso:
„Raštan je naše staro tradicionalno crnogorsko jelo koje se sprema od davnina. Ja sam još kao dete kod babe na selu jeo raštan i uvek sam voleo da ga jedem, a nama kao narodu je raštan u genima. Moram da priznam da nema boljeg raštana od onog sa Cetinja, a glavna njegova karakteristika jeste ta da nema dodavanja začina i paprike, već isključivo idu raštan, krtola i suvo meso, kao što tradicija i nalaže“.
Izvor: Qmedia