Poljoprivreda
RTV Stara Pazova • Redakcija RTV Stara Pazova • 4. novembar 2024. • 13:21 •
Prošle godine u ovo vreme, hladnjača „Voćar“ u Novom Slankamenu bila jeskroz popunjena. Ove godine prinos jabuka smanjen je za čak 50%. Razlog su izuzetno visoke temperature i prekomerno sunce, što je stvorilo nepovoljne uslove za rast i sazrevanje plodova. Bojan Petković, zaštitar i proizvođač jabuka iz Novog Slankamena objašnjava da su vreli dani i nedostatak padavina znatno uticali na rod.
„Sama sezona je krenula nešto ranije, vegetacija je išla jedno 10 do 15 dana ranije, tako da su plodovi već polovinom avgusta imali veći procenat šećera. Na žalost u tom trenutku smo imali temperature između 35 i 37 stepeni, na suncu je bilo i preko 40, tako da je došlo do propadanja sočnog dela ploda, plodovi su dobili ožegotine od sunca. Zlatni delišes je možemo reći i najbolje podneo takve vremenske uslove, Greni smit takođe, Ajdared koji je dominantan u sortimentu on je dosta loše prošao, Crveni delišes i klonovi Crvenog delišesa kojeg ima nešto manje u sortimentu takođe je loše prošao. Sve u svemu jedan veliki minus. Mi smo uradili sve što je bilo u našoj moći, čak i sistem protivgradnih mreža koji pružaju zasenu jesu pomogli, ali ne u nekoj velikoj meri. Navodnjavanje jeste pomoglo, ali ne dovoljno“, izjavio je Bojan Petković, zaštitar i proizvođač jabuka iz Novog Slankamena.
Proizvođači iz Slankamena na pazovačkoj pijaci kažu da su sučeni sa težom borbom za tržište i nižim prinosima.
“Nismo zadovoljni, baš niko nije zadovoljan, jako je loša godina bila za jabuke, imali smo kap po kap, protivgradnu mrežu, ali visoka temperatura je bila, jabuka je počela i na grani da mekani”, rekla je Anica Kotarac, proizvođač iz Slankamena.
“Ove godine nam je prinos možemo reći duplo manji nego prošle godine, uticala je malo klima, jednostavno manje su i ucvale, ali bez obzira na klimu i velike vrućine zadovoljni smo”, dodao je Milenko Devetar, proizvođač iz Novog Slankamena
Naveliko jabuke na vratima hladnjače prodaju se po ceni od 60 dinara po kilogramu, dok se na pijaci kreću od 100 do 150 dinara u zavisnosti od sorte.