Društvo
TV Fruška gora • Redakcija TV Fruška Gora • 2. oktobar 2024. • : •
Nekadašnja gradska deponija u Rumi danas izgleda ovako – uzvišenje pokrivenom zelenilom od skoro devet hektara. Ovih dana radnici Komunalca vredno rade na ozelenjavanju ovog prostora, koji su danas zajedno sa Ministarkom za zaštitu životne sredine Irenom Vujović obišli predsednik Skupštine Opštine Ruma Srđan Jovanović i predsednik Opštine Ruma Dušan LJubišić.
„Praktično ovim projektom završen je možda jedan od najvećih ekoloških problema u istoriji Rume – dakle, doponija koja je više od 40 godina postojala ovde, više ne postoji. Još jednom bih se zahvalio ministarstvu koje je učestvovalo sa znalajnim finansijskim sredstvima da se ceo ovaj projekat realizuje. I dodao bih da onaj problem koji se javljao bar dva tri puta godišnje – da se deponija zapali pa smrdi, taj problem sada više nemamo“, rekao je Dušan LJubišić, predsednik Opštine Ruma.
Podsetimo, sanacija i zatvaranje nesanitarne deponije počelo je u maju ove godine, a projekat je završen nekoliko meseci pre roka, te vremenski uslovi dozvoljavaju radove na ozelenjavanju ovog prostora.
„U prvoj fazi odrađena je biogasna mreža za otplinjavanje deponijskog gasa. U pitanju je biogasna mreža sa biotrnovima i sa vezom sa bakljom gde se taj gas spaljuje kada dostigne potrebnu kombinaciju gasova. Zatim smo odradili postavljanje geosintetičkih materijala za drenažu tog gasa, za kontrolisano prikupljanje za drenažu vode i zatim pokrili sa ovom plodnom zemljom gde smo zasejali travu i danas se simbolično završava seanje te trave“, naveo je Miroslav Novaković, predstavnik kompanije izvođača radova.
U Srbiji je do sada zatvoreno osam nesanitarnih deopnija, a opština Ruma je pionir u rešavanju pitanja nesanitarnih deponija i može poslužiti primer za druge kako treba da se postupa i reši pitanje odlaganja otpada, rekla je ministarka Irena Vujović koja je simbolično zajedno sa predsednikom opštine posejala travu na mestu nekadašnje deponije.
„Ono što je važno kada ovakve lokacije saniramo jeste da pre svega imamo dobru saradnju sa opštinom. Predsednik Opštine koji je danas ovde, i koji je bio i u timu prethodnog rukovodstva, snažno je zagovarao ovaj projekat, ali pre nego što smo krenuli u rekultivaciju i sanaciju je bila neophodna odlučnost snaga lokalne samouprave da stavi traku da kaže sada je gotovo sa nepravilnim odlaganjem otpada na ovoj lokaciji da se organizuju tako da odvoze svoj otpad na regionalni centar Srem-Mačva i tek tada možemo da pristupimo potpunom zatvaranju ove lokacije“, rekla je Irena Vujović, ministarka za zaštitu životne sredine.
Ministarka je pdosetila da zatvaranje depnije nije jeftin posao koji traje dve godine i istakla da je čitav posao urađen po evropskim standardima i u skladu sa zakonom, kako bi bilo bezbedno za životnu sredinu i zdravlje ljudi.