Servisne informacije
TV Sombor • Redakcija TV Sombor • 2. septembar 2024. • 17:44 •
Grad Sombor obaveštava sve sugrađane, poljoprivredne prozvođače da je prema odredbi člana 28. stav 2 i stav 4. Zakona o poljoprivrednom zemljištvu propisano da je zabranjeno spaljivanje organskih ostataka posle žetve useva na poljoprivrednom zemljištu, kao i da jedinica lokalne samouprave propisuje mere za zaštitu od poljske štete i mere za zaštitu od spaljivanja organskih ostataka na poljoprivrednom zemljištu. Pored navedenog, i Zakon o zaštiti od požara propisuje u članu 50. „Zabranjeno je spaljivanje ostataka strnih useva, spaljivanje smeća na otvorenom prostoru i spaljivanje biljnih ostataka. Lice koje je radnjama iz stava 1. ovog člana izazvalo požar dužno je da vatrogasno-spasilačkoj jedinici nadoknadi troškove intervencije, u skladu s posebnim propisom.“
Saglasno navedenom, Grad Sombor je saglasno svojoj nadležnosti u ovoj oblasti doneo Odluku o zaštiti poljoprivrednog zemljišta, useva i zasada, poljskih puteva i kanala od poljske štete. Pomenutom Odlukom propisana je zabrana paljenja ostataka useva i zasada na sopstvenom i tuđem poljoprivrednom zemljištu. Sprovođenje mera organizovane kontrole i zaštite od poljske štete u smislu ove gradske Odluke, vrši Grad Sombor preko poljočuvarske službe.
Mole se svi sugrađani da uvaže navedeno, jer će svako postupanje protivno odredbama Zakona odnosno protivno odredbama gradske Odluke dovesti do preduzimanja represivnih mera protiv lica koja pale žetvene ostatke na poljoprivrednom zemljištu u državnoj svojini ili poljoprivrednom zemljištu u privatnoj svojini.
Posebno se ukazuje na to da prekršilac pomenutih odredbi koji je vlasnik –nosilac poljoprivrednog gazdinstva pored propisanih novčanih davanja, podleže i odredbama Pravilnika o upisu u registar poljoprivrednih gazdinstava i obnovi registracije, kao i o uslovima za pasivan status poljoprivrednog gazdinstva i trpi i posledicu da mu se poljoprivredno gazdinstvo koje se vodi u Registru poljoprivrednih gazdinstava iz aktivnog stavlja u pasivan status i to na tri godine.