Društvo
RTV Subotica • Sanela Simeunović • 16. jul 2024. • 14:05 •
Redovno održavanje klima uređaja pre svega je važno zbog zdravlja korisnika, odnosno kvaliteta vazduha koji udišu, a svakako i zbog ispravnog funkcionisanja samog aparata. Nečistoće koje se prikupljaju usled neredovnog održavanja klime, mogu dovesti i do eventualnih posledica po zdravlje, upozoravaju lekari.
Danas je gotovo nemoguće rashladiti se bez klima uređaja, te je on neizostavan skoro pa u svakom domu ili u zatvorenim prostorijama na radnom mestu. Pri redovnoj upotrebi aparata, potrebno je i redovno održavanje, to je važno i za samo funkcionisanje klime, ali najpre zbog zdravlja ljudi. Detaljno čišćenje treba da radi stručno lice, a to podrazumeva rastavljanje spoljne jedinice i dubinsko pranje uz upotrebu adekvatne hemikalije. Pranje mrežica je ono što svako kod kuće može sam da uradi. Tim povodom pitali smo Subotičane da li redovno i na koji način održavaju klimu.
-Imam sreće to radi sin, održava klimu. Ispere unutrašnju jedinicu, spoljnu. To radimo pred svaku sezonu, pred grejanje isto, dok ne počnemo da se grejemo na toplotnu pumpu-
-Sam čistim, filtere skinem, ispreme, vratim-
Čišćenje klime sprečava širenje različitih vrsta mikroba, objašnjava načelnica Centra za promociju zdravlja ZZJZ Subotica, dr Nada Kosić Bibić.
-Jako je važno da svi vode kako na poslu, tako i kući, računa o čišćenju klima uređaja. Pre svake sezone klima mora biti očišćenja, treba redovno čistiti filtere, jer oni mogu biti izvor legla različitih mikroorganizama, ne samo prašine, buđi, već mikroorganizama poput različitih virusa i bakterija, poput legionele koji mogu ugroziti naše zdravlje.
Za zdravlje čoveka je, osim redovnog održavanja klime, važna i adekvatna upotreba samog aparata. To znači da razlika u temperaturi ne treba da bude drastična u odnosu na spoljašnju, maksimalno do 10 stepeni, kažu lekari. Osim toga redovno provetravanje prostorija je takođe neophodno.
-Ako je klima spuštena recimo na 20 stepeni, to su niske temperature i može biti negativnih posledica. Često je tu temperatura pothlađivanja, vrlo često dovodi do toga da nam suze oči, curi nos, kijavica... Klima takođe isušuje vazduh, te kada dugo radi a ne otvorimo prozor tokom dana dolazimo u situaciju dehidratacije našeg organizma.
Ono što je još važno je da se pre izlaska iz klimatizovanih prostorija treba adaptirati, odnosno isključiti klima uređaj i dozvoliti organizmu da se aklimatizuje, zaključuje naša sagovornica.
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica