Privreda
RTV Subotica • Redakcija TV Subotica • 12. novembar 2024. • 14:02 •
Mladi imaju ambiciju da budu preduzetnici, mnogo više nego ranije generacije i na tom putu ne očekuju podršku države – pokazalo je istraživanje koje je sprovedeno u okviru projekta „Urbana kultura povezuje mlade na Zapadnom Balkanu“ i u kom su učestovovali ispitanici iz Subotice, Kumanova i Nikšića. Rezultati istraživanja, zajedno sa vodičem za mlade predstavljeni su predstavnicima lokalne samouprave, poslovnog sektora, obrazovnih insitutucija i organizacija mladih i civilnog sektora.
Istraživanje „Lokalne politike zapošljavanja za mlade Zapadnog Balkana: - od zakonodavnog okvira do lokalnih praktičnih rešenja“ prikazalo je iskustva nešto više od 200 ispitanika iz tri sredine, a uočeno je da postoji promena orijentacije u pogledu intervencije države - danas mladi ne očekuju pomoć, već smatraju da sami treba da se izbore za sebe i svoj biznis.
„Ovaj projekat je međutim pokazao da iako imaju dobre ideje, fali im podrška da te ideje razviju, a svakako im treba podrška u smislu koraka koje treba da preduzmu da bi pokrenuli neki svoj biznis, malo ili srednje preduzeće i razvili svoju ideju. U tom smislu je ovaj projekat produkovao jedan vodič koji daje sumaran pregled svih institucija, organizacija, zakona, strategija, koje regulišu stupanje mladih na tržište rada u sferi preduzetništva“- pojašnjava sociološkinja Mirana Dmitrović.
Kada je Subotica u pitanju, uočeno je da postoji niz instanci kojima mladi koji žele da pokrenu svoj biznis mogu da se obrate za podršku, ali nisu dovoljno vidljive.
„Utisak je da sve te institucije nisu dovoljno vidljive kada se radi o tome da neko ko je mlad čovek želi da pokrene neki svoj biznis i mislim da u tom pravcu dalje treba razvijati i ovaj projekta i uopšte podršku mladima u pokretanju njihovog biznisa“ – zaključuje Dmitrović.
Projekat „Urbana kultura povezuje mlade na Zapadnom Balkanu“ imao je za cilj podsticanje mobilnosti i angažovanje mladih u regionalnoj saradnji i razmeni dobre prakse u oblasti ekonomskog osnaživanja i zapošljavanja, sa posebnim akcentom na razvoj start-apova. Osim istraživanja i vodiča za mlade, u okviru projekta date su i preporuke koje bi trebalo da unaprede preduzetništvo kod mladih.
„Preporuke se odnose pre svega na mehanizme implementacije, odnosno same primene. Mi imamo dosta razvijen taj zakonodavni i institucionalni okvir, dakle i mehanizme koji postoje, ali u praksi čini mi se da se mladi ljudi tu suočavaju sa najvećim brojem problema, u samoj praksi“ – dodala je Stanka Parać Damjanović, direktorka Centra lokalne demokratije.
Projekat su realizovali Centar lokalne demokratije iz Subotice u saradnji sa Udruženjem „Aktivum“ iz Kumanova i Agencijom lokalne demokratije iz Nikšića, i deo je regionalnog „ReLOad 2“ programa koji implementira UNDP uz podršku Evropske unije.
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica
RTV Subotica