Yunet
 

Društvo

U Novom Sadu danas obeležavanje godišnjice rođenja Svetozara Miletića

Novosadska TV • Redakcija Novosadska TV • 22. februar 2024. • 10:43 •

U Novom Sadu danas obeležavanje godišnjice rođenja Svetozara Miletića

Grad Novi Sad i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja danas će prvi put obeležiti godišnjicu rođenja Svetozara Miletića, jednog od najpoznatijih Novosađana i najznamenitijih gradonačelnika u istoriji tog grada.

Svečanu ceremoniju predvodiće ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednik Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije Nikola Selaković, u 11 sati kod spomenika Svetozaru Miletiću na Trgu slobode u Novom Sadu, najavljeno je iz resornog ministarstva.

Osim njega, vence će položiti delegacija Autonomne pokrajine Vojvodine, načelnik Južnobačkog upravnog okruga delegacija grada Novog Sada, kao i delegacija Fondacije „Svetozar Miletić“.

Odbor Vlade Srbije za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije i Grad Novi Sad pozvali su građane da prisustvuju državnoj svečanosti posvećenoj obeležavanju godišnjice Miletićevog rođenja.

Svetozar Miletić rođen je na današnji dan, 22. februara, 1826. godine u Mošorinu.

Kao najmlađi gradonačelnik u istoriji Novog Sada, na ovu funkciju stupa 20. marta 1861. godine, a tada su mu prvi saradnici bili Jovan Jovanović Zmaj i Jaša Ignjatović.

Iskoristio je položaj da srpski jezik proglasi zvaničnim, da ukine nemačku realku i podigne Gradsku kuću u srpskom delu Novog Sada. Međutim, pored podrške koju je imao od Magistrata, vlada Ugarske odlučila je da ga smeni sa pozicije gradonačelnika Novog Sada.

Miletić nije prestao da se zalaže za srpski narod i promene čak i kada je smenjen sa funkcije gradonačelnika, pa je tako organizovao proslavu povodom 100 godina od rođenja Save Tekelije, gde je bila veoma izražena antiaustrijska atmosfera.

Zahvaljujući Svetozaru Miletiću, koji se udružio sa predsednikom Srpske čitaonice, nastalo je Srpsko narodno pozorište, a kako bi pomogao kulturu srpskog naroda u Novom Sadu, zalagao se i za preseljenje Matice srpske iz Pešte u Novi Sad 1864. godine.

Po drugi put se našao na mestu gradonačelnika Novog Sada u maju 1867. godine, kada su mu najbliži saradnici bili Laza Kostić i Kosta Trifković.

Ovaj put je gradonačelnik bio samo godinu dana, kada ga ugarska vlada ponovo smenjuje, a ovaj put i hapsi i osuđuje na godinu dana zatvora.

Popularnost koju je Miletić uživao među ljudima nije prestala ni nakon zatvora, pa je tako, kada se ponovo našao na slobodi 1869. godine, osnovao Srpsku narodnu slobodoumnu stranku koja je podržana od strane Srba sa svih teritorija na kojima su živeli.

Sa ciljem da mu trajno stanu na put, vlada Ugarske ponovo hapsi Miletića i ovaj put osuđuje na šest godina zatvora, gde je bio mučen i psihički i fizički. Nikad se nije oporavio od ovog perioda provedenog u ćeliji, a politikom se više nije bavio.

Preminuo je 4. februara 1901. godine u Vršcu, a sahranjen je na Uspenskom groblju u Novom Sadu.

 

rtv.rs

Preporučujemo još …


Vojvođanska događanja
Pregled dana - video

vojvodanska-dogadanja
Budi human - Helena